събота, 18 юли 2015 г.

"Последната игра: Поканата" от Джеймс Фрей - Ревю.


 Наскоро прочетох "Последната игра: Поканата" от Джеймс Фрей и Нилс Джонсън-Шелтън и е време да изкажа мнението си по книгата. Това е първа книга в (надявам се) трилогия. Втората книга, която трябва да е озаглавена "Ключ Небе" ще бъде издадена тази есен.

 Така, първо ще започна с това, че много хора сравняват ПОСЛЕДНАТА ИГРА с "Игрите на глада". Не мога да отрека това, има няколко допирни точки между двете поредици, но Последната игра е много по-мистериозна и загадъчна, отколкото Игрите. По-скоро бих казал, че книгата е нещо като реалити предаването The Amazing Race, само че с научна-фантастика и повече приключение. 
 Действието в ПОСЛЕДНАТА ИГРА се развива в свят, в който съществуват 12 древни родословия. Всеки от тях излъчва по един Играч, който от най-ранна възраст е трениран да оцелее в апокалиптично събитие, което предстои да се случи. На 20-годишна възраст всеки от тях е свободен да продължи живота си нормално. Избран е нов Играч и колелото се завърта. До този момент на никого не се е налагало да играе – до Поканата. Сега 12 млади Играча ще се впуснат в търсене по целия свят на 3 древни Ключа. Само един ще успее. И ще спаси родословието си.
 Един от проблемите с книгата ми беше многото герои. Имаме 12 играча + още един допълнителен герой. Всички играчи са от различни страни и имат различни хобита и ми беше много трудно да запомня кой - кой е в първите 200 страници. За щастие си направих листче с героите и успях да не се объркам. Всеки от героите има различен характер, някои не искат да участват в играта - искат да бъдат при семейството си и с любимите хора, а други чакат Последната игра от деца и са готови да убият всекиго за да я спечелят. Но всички герой бяха неповторими и уникални за себе си и се различаваха по между си,
 Цялата книга е голяма загадка - има толкова много цифри, знаци, йероглифи, цитати и изображения, които уж трябва да са улики към решаването на загадката, но според мен за читателя това е почти невъзможно да я реши (каквато и да е тя). Лично на мен всички тези неща ми пречиха, нямах нужда от объркващи снимки и знаци на всяка глава. Но трябва да си призная, че бяха красиво направени. Ето ви снимка за пример:


 Въпреки това, авторите на книгата не се страхуваха да убиват, което пълнеше книгата с допълнително напрежение. Не знаеш какво ще се случи в даден момент, няма предвидими неща. Последната игра е доста добър роман за феновете на антиутопии и приключение.


 Въпреки проблемите си смятам да дам на Последната игра 3.5/5 звезди.





вторник, 14 юли 2015 г.

Летни предложения!


 Няма нужда да ви напомням, че е лято. Лятото е приятен сезон, в който трябва да се отдадем на заслужена почивка, а защо не си почиваме и с книга в ръка? Обикновено лятото най-често изпадам в "лятна депресия", което е странно. Имам толкова много време за четене, но по-малко желание. Всъщност моята депресия вече е започнала. С тази публикация ще направя някои летни предложения, които евентуално могат да ни избавят от тази депресия и ни накарат да се насладим на почивката си. Не съм чел никои от тези книги, защото реших, че така би било по-забавно... за мен.

 1. "Целувка за Ана" от Стефъни Пъркинс
    Събитията се развиват в Париж. Имам в предвид в Париж... не знам за вас, но само като чух това и вече разбрах, че тази книга ще е перфектното любовно приключение. Сладка, романтична и освобождаваща. 

2.  "Заедно на път" от Сара Десен
  Смятах да я започна още миналата година по същото време, но все не намирах удобния момент. Ако и вие искате да прочетете тази книга, по-добре го направете през лятото. Защото лично аз се дразня, когато чета за летни почивки през зимата.

3. "Гондолата на времето" от Ева Фьолер
 Тук събитията се провеждат в красивата Венеция. Това е книга, за която чаках дълго време да бъде издадена и ето, че когато това най-накрая се случи, все още не съм я прочел. Фенове на поредицата "Скъпоценни камъни", призовавам ви! Купете си тази книга - в нея ще откриете красив град, пътуване във времето и една невероятна история! Надявам се много скоро да се присъединя към вас. 

  


4. Приключенски книги
 Ако пък си падате по приключения и премеждия през лятото, може да подберете книги като "Дивергенти" от В.Рот, поредицата за Хари Потър, "Град от кости" на К.Клеър и много други експлозивни четива.

5. Комикси
 Ако пък си падате по комикси или графични романи - не се страхувайте да подберете няколко за ваканцията си. Все пак комиксите вече все по-често са третирани като малки книги в нашата общност. Не е задължително да четете за супергерои или други банални неща, морето е пълно с различни видове риба.
  

вторник, 7 юли 2015 г.

15 YA книги, които скоро ще бъдат филми.



 Всичко започна с успеха на Хари Потър поредицата и продължи със "Здрач", а "Игрите на глада" взривиха обстановката. Тези заглавия са просто факт как YA романите биват успешно
направени във филми. За жалост, не всички романи успяват да бъдат показани както трябва и имат същият успех. Днес смятам да ви покажа няколко YA книги, за които ще се режисират филми.



1. "Петата Вълна" - Рик Янси
2. "Легендата" - Мари Лу
3. "Създадена от дим и кост" - Лейни Тейлър
4. "Сянка и кост" - Лий Бардуго
5. "Домът на мис Перигрин за чудати деца"  - Рансъм Ригс
6. "Въглен в пепелта"  - Сабаа Тахир
7. "Кралицата на Тиърлинг" - Ерика Йохансен
8. "Чисти" - Джулиана Багът
9. "Къде си Аляска" - Джон Грийн
10. "Хартиени градове" - Джон Грийн
11. "Сняг вали" - Джон Грийн
12. "Обсидиан" - Дж.Л.Арментраут
13. "Железният изпит" - Касандра Клеър и Холи Блек
14. "Последната игра: Поканата" - Джеймс Фрей
15. "Елинор и Парк" - Рейбоу Роуъл

събота, 4 юли 2015 г.

7 автора, които все още трябва да прочета.



 Този голям и дълбок свят, изпълнен със страхотни книги и автори, не може да се разгледа с години и винаги остават книги и автори, които вечно стоят на TBR листа ти. В този пост ще ви споделя 10 автора, чиито книги много искам да прочета, но все още не съм.


1. Сара Дж.Маас - Никога не съм си мислил, че "Стъкленият трон" ще се превърне в толкова обсъждана поредица сред BookTube и цялото YA общество. Всички не спират да говорят, колко вълнуваща е поредицата и колко много са се влюбили в писането на Сара Дж. Маас, че няма как тя да не присъства в списъка. Имам амбиции много скоро да започна "Стъкленият трон" и се надявам, че ще се изпълнат. А и гледах достатъчно интервюта с авторката за да разбера колко забавна и мила е в реалния живот. =)



2. Либа Брей - Не знам колко книги са издадени в България на Либа Брей, мисля че е само "Кралици на красотата", но съм чел доста анотации и ревюта за книгите на Либа Брей и тя успя да ме привлече към книгите си. Надявам се и аз да бъда така добър и да прочета нещо от нея, а "Кралици на красотата" е добро начало.

3. Маркъс Зюсак - Не знам защо или по каква причина, но Маркъс Зюсак разплаква хора по света с "Крадецът на книги". Един ден искам и аз да разбера защо и най-вероятно и аз да заплача. Станаха толкова много обещания, а сме само на номер 3.

4. Стефъни Пъркинс - Нейните книги ми приличат леко на стила на Рейнбоу Роуел, а аз обичам Роуел (или поне "Елинор и Парк"). Пъркинс отново пише за тийн любовта и се надявам най-накрая да прочета "Целувка за Ана", която планирам да прочета от вече 2 години. Книгите и звучат много свежи, леки и разтоварващи, а на човек понякога и това му стига.

5. Стивън Кинг - Тук не съм изцяло виновен. Наистина си купих книга на краля на ужасите, но това за жалост се оказа "Бурята на века", а тя беше просто сценарии, написан за филм от Кинг. Въпреки че, книгата беше много добра, не мога да кажа, че съм чел нещо на С.Кинг, защото не съм опознал начина му на писане и описание. Не чета много в този вид жанр, но съм сигурен, че ще ми хареса.

6. Сюзан Колинс - Добре, имам чувството, че това се превърна в shame tag. Не не съм чел "Игрите на глада" и не съм ги гледал. Имам много добро оправдание за филмите - просто чакам да прочета книгите. Имам чувството, че ще се захвана за този световен феномен, точно когато той е на привършване.

7. Касандра Клеър - Продължаваме със срама... "Реликвите на смъртните" е поредица, която изглежда толкова вълнуваща и експлозивна, че не знам защо още нямам нито една книга на стилажа си. Може би отлагам Реликвите и другите книги на авторката заради някои смесени ревюта в интернет, но по-голямата част от читателите обожават Клеър и ще им се доверя.




сряда, 1 юли 2015 г.

June Wrap Up & July TBR.

 И ето, че вече е ЮЛИ, което означава, че лятото официално стартира от днес. В този пост ще разгледам какво съм прочел през Юни и какво планирам да прочета този месец. Затова нека да започвам...
 Нещо много важно, което трябва да знаете за мен е, че не съм от онези хора, които четат по 8-9 книги на месец. Аз съм от бавните четци, затова не се изненадвайте, ако през някой натоварен месец прочета само една единствена книга.

 За щастие, това не беше един от тези месеци. Това беше един натоварен месец с контролни и последни изпитвания. Факт е, че не прочетох много книги, но всичко, което прочетох беше много добро, а това според мен е много по-важно.
 Първата книга, която прочетох беше "Въглен в пепелта" от Сабаа Тахир. Книгата беше толкова добра, че я прочетох само за седмица и сега съм в очакване на следващата. Ако искате да видите повече за книгата - кликнете тук за ревюто ми. 
 Следващата книга беше "Възпламени ме", която сложи окончателния край на трилогията от Тахере Мафи. Няма какво да кажа за нея, освен че беше достоен финал. И накрая се възползвах от промоцията на ЕГМОНТ и книжарници ХЕЛИКОН и успях да си закупя всичките книги от "Лунните хроники". Ако не сте се възползвали от нея, направете го: за повече информация кликнете тук. И така "Скарлет" беше много приятно и вълнуващо четиво, въпреки че ми се стори малко по-слаба от "Синдер".

 В момента чета "Крес" от Мариса Мейър (третата книга) и смятам този месец да я прочета. Друга книга, която влиза в TBR-а ми за Юли е "Последната игра: Поканата" от Джеймс Фрей. Ще чета и книги от ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ списък за училище. Не си възлагам никакви цели, а просто ще чета това, за което съм в настроение, защото лятото е изцяло за забавление.

Какво бих си купил този месец:
1. "Стъкленият трон" от Сара Маас
2. "Железният изпит" от Касандра Клеър и Холи Блек
3. "Аз съм знаменитост" от Кейти Бърчал
4. "Всеки ден" от Дейвид Левитан